הפסיכולוגיה המסורתית מייחסת חשיבות מהותית לחוויות אותן רכשנו בראשית החיים הקשורות בנושאים של: יחסים והיקשרות, הזנה והיענות לצרכים הבסיסיים שלנו.
על פי הגישה, כאשר נושאים אלו לא מקבלים מענה מספק בילדותנו ובפרט בתקופת הינקות והילדות המוקדמת, נוצרים אצלנו חסכים ופגיעה התפתחותית אשר תמשיך ותשפיע על מהלך חיינו במובנים של ביטחון עצמי, אמון וביטחון, יכולת ליצור אינטימיות, דפוסי הזנה ועוד.
טיפול לידה מחדש, הוא טיפול ייחודי המבוסס על ההבנה כי פגיעות מסוג זה יכולות ועשויות להיווצר גם בשלבים מוקדמים יותר של החיים, המכונים שלבים פרינטאליים. אלו כוללים את תהליך ההתעברות, זמן ההריון ותהליך הלידה.

בנוסף, ישנה חשיבות והתייחסות להתארגנות של האדם סביב פגיעות וטראומות אותן לא חווה באופן ישיר, אלא כאלו שעברו על בני משפחה מדורות קודמים ומאחר שלא טופלו וקיבלו מענה, עברו בירושה לאדם.

כיצד נזהה טראומות ופגיעות מסוג זה?

השאלה הזאת היא שאלה מתבקשת והגיונית, שכן אין לנו דרך זמינה לזכור מה באמת התרחש בשלבים כל כך מוקדמים בחיינו. ואכן מרבית הפונות לטיפול מסוג זה עושות זאת בעיקר על סמך תחושה פנימית.
כיצד בכל זאת ניתן לזהות ולאפיין פגיעות שהתרחשו בשלב זה?
החל מרגע לפני ההתעברות ובשלבי חיינו הראשונים, אנו נמצאים במצב טרום קוגנטיבי, מצב בו היכולת לבצע פעולות מחשבה מורכבות כמו לנתח את מצבנו, להבין ולבחור פעולה, עדיין איננה אפשרית.
בהמשך לכך, חווית העצמי אינה מגובשת עדיין ובשלבים אלו עומדות לרשותנו הגנות מאוד ראשוניות ונוקשות, כגון כיווץ, קיפאון, ניתוק וקריסה.
לכן, פגיעות בשלבים אלו, יתאפיינו בתחושה של התמודדות לחיים ולמות ובאימוץ של הגנות נוקשות במיוחד, לצידם נחווה חוסר יכולת משמעותי להסביר ולפרש בצורה רציונלית לעצמנו ואחרים את החוויה ואת התחושות המלוות אותנו.
תקופה חיים זאת מוגדרת כתקופה רגישה וקריטית ביותר בה משתרשים באופן עמוק דפוסי חיינו בכל התחומים: הגופני, הנפשי, הרגשי, הבין-אישי והרוחני.  על כן פגיעה הנוצרת בשלבים אלו לרוב תחווה שנושא מרכזי ומהותי בזהותנו ובמערכות היחסים בחיינו, אנו נאמץ את המסקנות מהאירוע ונשליך אותו על נושאים רבים לאורך כל חיינו.

מאפייני טראומה בהריון ודוגמאות

הרחם האימהי הוא שדה היחסים האנושי הראשון, בכוחו לספק סביבה טובה לעובר המעניקה לו הכלה, תחושת שייכות, ביטחון והזנה. כאשר מסיבות כאלו או אחרות, נמנעת מהעובר החזקה מיטיבה זאת, הוא עשוי לחוות פגיעה התפתחותית אשר תלווה אותו לרוב סביב נושא של יחסים והיקשרות.
לדוגמה, אישה שאמא התלבטה ארוכות אם להפיל את העובר או להמשיך לשאת אותו, עשויה לחוש במהלך כל חייה חרדה ממות ובנוסף בכל קשר אותו היא מקיימת היא עלולה לחוש  כי היא איננה בטוחה עד כמה היא באמת רצויה.
דוגמה נוספת, ילד שנוצר לאחר אובדן של ההורים ומתוך קושי להכיל את החסר בחיים, עשוי לחוש כל חייו כי הוא חסר חשיבות וזהות בפני עצמו, כי עליו לפצות ולרצות והוא יכנס לתפקיד של ממלא מקום באופן חזרתי בחייו.

מאפייני טראומה בלידה ודוגמאות

חווית הלידה שלנו היא בעצם סוג של אירוע מעבר, המטביע את חותם זהותנו באופן משמעותי ברמה הרוחנית, הפיזית והרגשית בפעם הראשונה.
כאשר אירוע הלידה שלנו נחווה כקשה, לא מותאם לקצב או ליכולת שלנו אנו עשויים לשאת את החרדה שהתלוותה לחווית הלידה והרשמים שלנו ממנה לכל תהליך מעבר, הגשמה ויצירה שלנו בחיים.
לדוגמה, תינוק שנולד בניתוח קיסרי חירום לפני מועד הלידה עשוי לחוש במהלך חייו שהדברים יוצאים מחוץ לשליטתו, שהקצב בהם הדברים מתרחשים הוא מהיר מאוד והוא לא מצליח לחוות את עצמו באופן חיובי בתוך תהליכי מעבר ושינוי בחיים.
דוגמה נוספת, לידה שמתעכבת בשלב של צירי הלחץ כאשר העובר נמצא זמן ממושך בתעלת הלידה תחת צירים חזקים ללא יכולת או אומץ לנוע, יכולה להוביל את האדם לחוויה כי בכל שינוי בחיים הוא נתקע ומופעל עליו לחץ משמעותי שרק מאבן אותו יותר.
*** חשוב לי לציין כי הדוגמאות הן לצורך הבנת הרעיון ובשום אופן אינני אומרת כי במקרים אלו זה בהכרח זה מה שיקרה.

אודות הטיפול

קראתי לטיפול זה לידה מחדש, ומטרתו העיקרית היא לזהות את הפגיעה, להכיר בה וליצור עבור המערכת האנרגטית הטבעה והדפסה מחדש חיובית של החוויה. כוחו של תהליך זה הוא עצום במובנים של שחרור מדפוסים מעכבים ויצירת חיים חופשיים, משוחררים ואותנטיים.
תהליך הריפוי הוא כמעין מסע עמוק ומשמעותי למקורותינו המעמיד אותנו בפני שאלות ונושאים קיומיים המשפיעים על מהלך חיינו ומשחרר אותנו ממטענים עמוקים ומשאות כבדים. הוא פותח בפנינו הזדמנות נדירה לחזור לשלבים אלו ולמצוא בהם מקום ודרך לריפוי עצמי.
על מנת להיזכר ולגלות מה קרה בראשית חיינו או בדורות הקודמים לנו, נישען על הזיכרון החושי של הגוף בעזרת שיטה טיפול המכונה הגוף זוכר, לטיפול ממוקד גוף בטראומה ובגישת הקונסטליצה המשפחתית. כמו כן, נעזר בכלים אינטואיטיבים לעבודה וליצירת קשר עם הלא מודע כמו ציור מנדלות, כתיבה אינטואיטיבית ועוד.
יש לך שאלות? רוצה לקבל פרטים נוספים? אשמח אם תדברי איתי 052-4711149 אפרת

לקריאה נוספת >> טיפול בטראומת לידה של האישה (כיולדת) 
בחזרה לדף     >> יוצרת נוכחות