הלידה כבר מאחורייך. יתכן ועברו כמה ימים, שבועות, חודשים ואולי אפילו שנים. במרבית המקרים את בריאה וחובקת ילד או תינוק בריאים ושלמים.

את מנסה להמשיך הלאה, להתאושש, להתקדם, אבל לא כל כך מצליחה. משהו בך מבקש שוב ושוב לחזור למה שקרה לך שם. את מרבה לחשוב על מה שהיה ובעיקר על מה שהיה יכול להיות, אם רק היית בוחרת/ אומרת/ מתכוננת אחרת.

משהו נפרץ, התפרק וטלטל את עולמך המוכר והבטוח וזה נוגע בכל, בקשר שלך עם עצמך, עם גופך ועם הסביבה הקרובה שלך. המשהו הזה נקרא טראומה בלידה והוא מבקש את התייחסותך.

מדוע נשים חוות טראומה באירוע הלידה?

חווית הלידה נחשבת לחווית קצה, אירוע בעל חשיבות משמעותית ומכוננת בחיינו המנקז לתוכו משמעויות, תכנים, פחדים וחששות הנובעים מהרצף של חיינו ומצבנו הרגשי. מצב זה מפגיש אותנו עם הלידה בחוויה של רגישות מוגברת והופך אותנו לפגיעות במיוחד סביב המאורע.
חווית הלידה הופכת להיות חלק מהותי מביוגרפית החיים שלנו ומזהותנו כאישה וכאם והרשמים הגופנים והנפשיים שהיא מותירה בנו עשויים ללוות אותה זמן רב לאחר שהיא חלפה.
למרות שלידה בימנו נחשבת לאירוע בטוח ונורמלי, אחת משלוש נשים תחווה את הלידה כאירוע טראומתי. ההגדרה של טראומה בלידה מובססת על החוויה הסוביקטיבית של האישה שילדה ולא בהכרח קשורה לאופי ולמהלך הלידה. יחד עם זאת, הופעת התסמונת הפוסט טראומתטית נפוצה לאחר לידות ארוכות או קצרות במיוחד, לידות כואבות מאוד, לידות מכשירניות וכאלו שכללו התערבויות רפואיות רבות ובפרט ניתוחים קיסריים (אלקטיביים ובעיקר ניתוחי חירום). בלידות על רקע פגיעה מינית, על רקע אובדן ובלידות בסיכון גבוה.
לצד הסטטיסטיקה העגומה, חשוב לציין שניתן בהחלט לגעת, להיטיב ולטפל במשקעי החוויה. יותר מכך, רצוי לעשות זאת, מאחר ויש לה השלכות רבות על בריאות ורווחת הגוף והנפש של האם היולדת, על יחסיה של האישה עם עצמה, גופה וסביבתה ועל יכולת ההקשרות עם ילדה.
טיפול בטראומת לידה מתאפשר כטיפול עזרה ראשונה אפקטיבי סמוך ללידה או בכל זמן אחר, בטווח של שנים, והוא חיוני במיוחד לקראת לידה חדשה.

איך אדע האם אני סובלת מטראומה בלידה?

במקרים בהם הייתה עבורך חווית הלידה אירוע המערב תחושות של איום וסכנה, תחושות של שיתוק וחוסר אונים וחוויה של איבוד שליטה, ואת חשה שיכולת ההסתגלות שלך לשגרת חיים תקינה נפגעה וישנו קושי בהטמעה של החוויה לרצץ התקין של החיים.
יתכן ותחווי תחושת חוזרות של אשמה ובושה, מתח וסטרס, חרדות ופחדים, הצפה רגשית, קשיים בזוגיות ובמערכות יחסים, דיכאון וקשיי הקשרות עם התינוק, משבר ביחסים עם הגוף, מחשבות טורדניות ועוד.
ברמה הפיזית עשויים להופיע חוסר או עודף תיאבון, תחושת עקה, בחילות, בעיות שינה דפיקות לב מואצות, חום, חולשה חיסונית, רעידות וצמרמורות, מתח שרירים גבוה, כאבי גב, מיעוט ביצור חלב אם, קשיי תפקוד שונים, חוסר חשק מיני ועוד. (בעיקר בסמוך ללידה).
לאורך זמן וללא טיפול או תמיכה יעילה, מופעי הטראומה עשויים להרגיש כאילו התנתקו ממקורם ולבוא לידי ביטוי בבעיות מורכבות בנשימה, בעיכול, בהפרעות מחזור הוסת ואף בקשיים בפוריות, כמו כן לבעיות נפשיות שונות כגון עקה, דיכאון וחרדה.

כיצד מטפלים בטראומה בלידה?

החלמה מטראומה סביב אירוע הלידה מבוססת על עקרונות של העצמת האישה תוך כדי ביסוס ביטחון וגילוי כוחות ומשאבים פנימים והשבת הכוח לידיה מסגרת של מערכת יחסים. היא מערבת חלק גופני והתנהגותי, המאפשר הקלה משמעותית ומידית בתסמינים לצד תהליך של עיבוד רגשי המאפשר את בריאתם המחודשת של יכולות הנוגעות באמון, אוטונומיה, יוזמה, כשירות, זהות ואינטימיות.
לאחר יצירת מיכל עבודה יציב ובטוח, ישנה חזרה אל הסיפור ועיבוד עמוק של החוויה ברמה המנטלית, הרגשית והגופנית. העיבוד כולל חשיפה והיזכרות של חלקים נעלמים ומובלעים בחוויה המאפשרים מפגש עם החוויה מפרספקטיבות שונות וחדשות. חזרה לאירוע תורמת לעיבוד הרגשות והקשיים שהתעוררו סביב אירועי הלידה ומעניקה הכרה ותוקף לסיפור ולחוויה.
האפשרות לאורור וביטוי, נתינת מקום לתחושות, לאכזבות, לפחדים ולתסכולים, וטיפוח איכויות של סליחה וחמלה מאפשרים את השלמת התהליך הכולל יגון והתאבלות על אבדן סביב החוויה. אלו מולידים באופן ספונטני התיחסות מחודשת אל האירוע, המבוססת על שיפוט מציאותי והכרה בנסיבות. הענקת משמעות חדשה לחוויה ובריאת זהות חדשה המסוגלת להכניס את החוויה לרצף החיים התקין.

העיבוד נעשה באופן וורבלי ע”י סיפור החוויה, לצד מפגש בלתי אמצעי עם מה שהיה באמצעות התמקדות בתחושות גוף המבוססים על שיטת הגוף זוכר (S.E), טיפול בעזרת מגע וכלים של תרפיה בהבעה הכוללים עבודה עם יצוגים, ציור, מנדלות וכתיבה טיפולית.

לפרטים נוספים ושיחה אישית בנוגע לטיפול צרי איתי קשר ~ אפרת 052-4711149

גלי שעברה עיבוד לחווית הלידה הראשונה שלה מספרת:

הגעתי לאפרת בהריון שני להכין את עצמי ללידה חוזרת לאחר שעברתי לידה קיסרית קשה בלידה הראשונה.
לא חשבתי שטיפול קצר יכול להיות כל כך חשוב ומשנה חיים. בזכות התהליך יכולתי להבין המון דברים חשובים על הלידה שהייתה ועל החיים שלי בכלל, להתחבר מחדש לגוף שלי ולאמונה שלי בו.
הלידה השניה שלי הייתה טבעית ומדהימה וזה הרבה בזכות העבודה עם אפרת. ממליצה בחום.
למידע נוסף את מוזמנת לקרוא עוד אודות טיפול בטראומה
או ליצור איתי קשר להתיעצות – צרי קשר