"הבטן היא מקור החיים, ולכן שם שורשן של המחלות המרובות. תמיד יש לבדוק ולטפל בבטן כדי לרפא את המחלה." ~ טודו יושימאסו

בטיפול זן שיאצו מסורתי מושם דגש מיוחד על איזור הבטן כמרכז פיזי, רגשי ואנרגטי חשוב המכונה ביפנית הרה (hara). עיסוי ומגע באזור הבטן מחייה את הגוף ברמה העמוקה ביותר, ומיוחסות לו תועלות משמעותיות ומקיפות, מאספקטים פיזיים ועד לרגשיים-מנטאליים והתפתחותיים.
בשנים האחרונות, בהן אני מתמקדת בעבודה עם נשים, נוכחתי לעומק בחשיבותו של טיפול הבטן, ובתרומתו המשמעותית ויעילותו בתמיכה ובטיפול בבעיות השונות המאפיינות נשים במעגלי החיים.

עיסוי הבטן יעיל במיוחד בטיפול ב:

~ מחזור: כאבי מחזור, תסמונת קדם וסתית, מחזור לא סדיר, אל וסת, שחלות פוליציסטיות, דימומים כבדים, כאבי ביוץ.

~ גניקולוגיה: אנדומטריוזיס, מיומות ופוליפים, דלקות בנרתיק, ממצאים טרום סרטניים בצוואר הרחם, תסמיני גיל המעבר.

~ פריון האישה: ביוץ לא סדיר, Fsh  גבוה, רירית דקה, הסדרת המחזור, אי פריון, ריבוי הפלות, לידות מוקדמות.

~ הריון ולידה: חיזוק לקראת ההריון, לאחר ההריון והלידה ושיפור זרימת דם וצ'י אחרי ניתוח קיסרי.

~ חולשת איברים: צניחות רחם, צניחה וחולשה של שלפוחית השתן, כאבים באגן, חולשה ונימול ברגליים ובבטן, בקע.

~ עיכול: עצירות או שלשלולים כרוניים, צרבות, גזים, טחורים, נפיחות בבטן, קנדידה, תסמונת המעי הרגיז.

~ רגשי: טיפול בחרדה ובפחדים, טראומה, מתח ודחק, דיכאון, חולשה, תחושת תקיעות וחוסר זרימה, בעיות ריכוז וזיכרון.

מקורות ופילוסופיית ריפוי

המגע בטיפול הבטן מבוסס על סינתזה בין ידע, נסיון וטכניקות עבודה שונות.  
טיפול ההרה, בשילוב טכניקה יפנית הנקראת אמפוקו, עומדים בבסיס טכניקות המגע באזור הבטן, והם נסמכים על ההבנה כי הזנה וזרימה חופשית של אנרגיית הבטן, תתמוך בהנעת אנרגיית החיים באופן עמוק ומשמעותי, ותהדהד למערכת כולה.

ע"פ גישה זו, הבטן היא הליבה המרוכזת ביותר של אנרגיית החיים והיא מהווה את אחד האזורים היחידים בגוף אשר מבטא באופן מיקרו-קוסמי את זרימת האנרגיה של הגוף השלם. בכך מהווה המגע בבטן מוקד משמעותי למטרות אבחון, טיפול והשפעה על האנרגיה החיונית של האיברים הפנימיים, האנרגיה המינית, אנרגיית המקור והתורשה ואנרגיית הנשמה והרוח.

ברמה הפיזיולוגית, מתמקד המגע בטיפול בהמרצת מחזור הדם והזרמתו אל האיברים, בשיפור זרימת הנוזלים הלימפטיים ובתמיכה ברצועות ובשרירים המחזיקים את האיברים הפנימים הנמצאים בחלל הבטן.

כיצד מתבצע הטיפול?

טיפול הבטן הוא טיפול מגע לא פולשני המתבצע בחלק החיצוני של איזור הבטן והגב התחתון. הוא ניתן על מזרון כאשר בחלק מהמקרים יתבצע על הבגד ובחלק אחר המגע הוא על העור כאשר המטופלת נשארת לבושה ורק אזור הבטן -מעצם החיק (פוביס) עד לכלוב הצלעות חשוף.
המגע מתבטא בטכניקות של עיסוי, לחיצות, משיכות, נקישות, נענועים ותנועות רתמיות, בהתאם לצורך ולמצב, בשילוב נשימה מודעת עמוקה ומונחית.

לאחר הטיפול ניתן לחוות תחושה של רכות והקלה באזור הבטן וקלילות רבה יותר ביציבה ובתנועה.
לטיפולים אפקט מצטבר ויעילותם עולה באופן משמעותי כאשר הטיפול משלב הפנמה של שינויים באורח החיים, כמו גם תרגול מגע עצמי באזור הבטן.

טיפול בבטן כטיפול רגשי

הטיפול משלב תפיסות מעולם הגוף-נפש המכירות בבטן כמרכז רגשי, בו אנו נוטים להחזיק אנרגיה רגשית כלואה ולא מעובדת (ובמיוחד נשים, הנוטות לצבור אנרגיה ברחם). בנוסף, לאיזור הבטן השפעות מובנות ועמוקות הקשורות בתקופה בה היינו ברחם ובראשית החיים. אספקט רגשי זה כולל טכניקות מגע עדינות מבוססות עבודה במגע עם טראומה, בשילוב עבודה עם נשימה מודעת.

בחלק מהמקרים, עשוי הטיפול להעלות רגשות, תמונות וזכרונות. שחרור תוכן רגשי מסוג זה עשוי להיות כרוך בחוויה מציפה, ועל כן מתקיים הטיפול במרחב תומך ומכיל בו, ניתן לעבד ולעכל את כל מה שעולה מתוך המפגש.
יש לך שאלות? רוצה לקבל פרטים נוספים? אשמח אם תדברי איתי 052-4711149 אפרת

בחזרה לדף דרך הגוף