טיפול בפסיכותרפיה בגישה פמיניסיטית, ככל טיפול נפשי אחר, הוא מקום לקבלת תמיכה ולעיבוד הקשיים וההתמודדויות שעוברות נשים בחייהן.
בשונה מטיפולים אחרים, הסיפורים וההתמודדויות אותן את מציגה, מקבלים התייחסות לא רק דרך ההתבוננות בהקשר הפרטי של חייך אלה גם דרך נקודת מבט ופרספקטיבה אידיאולוגית, פמיניסטית.
על פי הגישה, להכרה בדיכוי הפסיכולוגי, התרבותי, ההיסטורי והרב דורי, שנשים מועדות לו השלכות מרחיקות לכת הנוגעות לרווחתה ולבריאותה הנפשית של האישה.
על כן, בשונה מהפסיכולוגיה המסורתית, שבמהותה מבקשת לסייע לאדם להסתגל ולהתאים את עצמו לציפיות, לקודים ולתפקידים מסורתיים, מעודדת הגישה הפמיניסטית את האישה לגילוי עצמי, יוזמה ואותנטיות.

פמיניזם בחדר הטיפולים?

כמטפלת המכירה בהשפעת האמונות, הערכים והמנהגים בחברה בה אנו חיים על חייהן של נשים, אני מבקשת לסייע לך לזהות, באיזה אופן, האתגרים אתן את מתמודדת מושפעים בין היתר, גם מהמתרחש סביבך; אילו סטריאוטיפים שליליים ומסרים מדכאים הפנמת לגבי נשיותך וכיצד הם מונעים ממך לממש את הפוטנציאל האנושי שלך בכל תחומי החיים.

בעזרת מרחב מכבד ולגיטימי מתאפשר לך להתבונן בעולמך הפנימי, להכיר את עצמך, כוחותיך וקולך היחודי. בכך, מתעצמות אפשרויות חופש התנועה והבחירה שלך בהקשר של חייך, מערכות היחסים שלך ושל גופך.

עקרונות מנחים בטיפול פמיניסטי :

  • ישנה שאיפה אמיתית לכונן מקסימום שוויוניות ביחסים הטיפוליים כדי להימנע משחזור יחסי כוחות מדכאים ואי שוויוניים. כמטפלת אני מעניקה כבוד של ממש לאינטיליגנציה, לידע ולתובנות שלך אודות עצמך ולכוחות הנפש שלך.
  • אנו שואפות לטפח דיאלוג אישי ובינאישי מתוך עמדה רכה, פתוחה וסלחנית, ומזהות פגיעוּת כדבר לגיטימי ממנו יכולים לנבוע משאבים וכוחות רבים.
  • ישנה המנעות עקרונית (אך גם אינטואיטיבית) מאבחונים ותיוגים, וכל התהליכים הטיפוליים, שיטות הטיפול והתובנות בנוגע לטיפול מלווים בשקיפות והסברים.
  • כמטפלת, אינני נוקטת בעמדה טיפולית נמנעת וסטרילית, אלא נתונה בקשר אינטראקטיבי עמך, ומרשה לעצמי את החופש להינגע, לחוש ולהגיב באופן אותנטי ועמוק מתוך התכוונות, אמפטיה ורגישות מירביים.
  • אני מחזיקה בדעות חד משמעיות בנושאים הקשורים באלימות, ניצול ודיכוי נשים; כאשר את משתפת אותי בנעשה בחייך, בעבר או בהווה, אינני מעלה בדעתי להטיל ספק בדבר אמיתות הסיפורים, להקטין או לתור אחר מניע הנסתר ו"תרומתך" לאותם החוויות.

פמיניזם והגוף הנשי

הן הפסיכולוגיה הגברית והן מבנה החברה המודרני והפטריארכלי הגבילו והחפיצו את הגוף והביולגיה הנשית לתפיסה צרה ומדכאת. על רקע זה, היחס אל הגוף עבור נשים רבות מעמיד בפניהן אתגר ותעלומה עמוקים ויסודיים מעצם היותו.

כאישה וכמטפלת אני מאמינה שהעצמה נשית (ואנושית), במובן העמוק ביותר שלה, איננה יכולה לפסוח על החיבור לגוף. החיבור בין הגישה הפמיניסטית והטיפול בפסיכותרפיה גופנית בונה גשר דרכו יכולה האישה לחוות את עצמה באופן בטוח כמונכחת בגוף נשי, לקיים עמו יחסים של שלום ולגלות אותו מחדש כמקור להשראה ולמשאבים.

למי זה מתאים?

לכל אישה, גם אם איננה מוצאת עניין – או אפילו חשה התנגדות – מול נושאים הנוגעים למגדר, אך חשה כי הערכים אותם ציינתי והכלים של עבודת הפסיכותרפיה גופנית ייטיבו עמה.

על פי רוב, הפניה לטיפול נובעת ממפגש עם נושאים הקשורים בתפיסת עצמי וערך עצמי, דימוי גוף, חרדות גוף, טיפול בדיכאון כרוני או תחושה של חוסר בחיוניות וביצרתיות, טיפול בטראומה ובחרדה, רקע בעבר או מצב נתון של התעללות או אלימות,מיניות, זהות מינית, לווי בתקופות מעבר בחיי נשים, יחסים עם הוסת, קשיי פריון, הריון ולידה וחווית האמהות.

יש לך שאלות? רוצה לקבל פרטים נוספים? אשמח אם תדברי איתי 052-4711149 אפרת

>> בחזרה לדף דרך הנפש