”טראומה היא עובדת חיים, אך אין היא צריכה להפוך למאסר עולם” (פיטר לוין)

מהי טראומה?

החיים מזמנים לכולנו מפגש עם אירועים בודדים או חשיפה לחוויה מתמשכת, המעמתים
אותנו עם מצבים  של חוסר ישע ואיום על תחושת השליטה, שלמות הגוף והנפש שלנו.

כאשר אירועים אלו גדולים מיכולת ההתמודדות שלנו באותו הרגע, בין אם הדבר נובע מחריפותו של האירוע ובין אם אנו נתונים במצב בו אנו חסרים כוחות ומשאבים להתמודד עם החוויה (למשל בילדות), המערכת שלנו הכוללת את המחשבות, הרגשות והחוויה הגופנית, מוצפת ואין לנו יכולת להשלים את העיבוד של האירוע בזמן אמת.

במקרה זה, רשמיה של החוויה נשמרים במערכת בצורה גולמית ולא מעובדת. תגובת החרדה והדחק מתרחשת כאשר אירוע בהווה או משהו המעורר את הזיכרון החושי שלנו מתקשרים לאותו אירוע מן העבר וגורם להצפה של אותם תכנים לא מעובדים, פעמים רבות בליווי תחושות הפחד, חוסר האונים והבלבול שהתלוו לחוויה המקורית.

כיצד נזהה שאנו מושפעות מטראומה?

לא רק פחד וחוסר אונים מתלווים לחוויה זאת, כי אם קשת רחבה, מורכבת ומבלבלת של תגובות המופיעות בזמנים ובעוצמות שונות, ביניהן:
הצפה – מחשבות טורדניות, ספקות וחוסר יכולת להרפות מהעיסוק בחוויה, תסמינים פיזיולוגיים ונפשיים הקשורים בחוסר שקט, דאגה ומתח.
המנעות –  תגובה של ניתוק, אובדן של תחושות, קהות רגשית ודיכאון. תגובה זו פוגעת ביכולת שלנו לפעול, גורמת לויתור על הגשמה ויוזמה ולרפיון מול אתגרי החיים המעוררים את תגובת החרדה.
תכנים פסיכולוגים – החרדות ותגובת הדחק מערערים את תחושות הערך העצמי והביטחון בעולם. התוצאה היא חוויה בסיסית של אשמה, ספק ובושה, ניכור וניתוק ממערכות יחסים.

אודות הטיפול

טיפול בטראומה ובחרדה מסייע לך להתמודד עם השפעות של אירועים טראומטיים בעברך ועם חרדות ומתח נפשי הנוכחים בחייך, ומחזיר לך את תחושת הביטחון העצמי, את החופש לפעול ואת הכוח להגשים את עצמך באופן מלא ואותנטי.

מטרת הטיפול בטראומה ובחרדה היא לאפשר לך להשלים את העיבוד הגופני, הרגשי והמנטלי של החוויה המקורית, על מנת לצמצם ואף להעלים את השפעתו של האירוע על חייך כיום.

הדבר נעשה באופן הדרגתי, תוך הקניית כלים מעשיים להתמודדות עם קשיים וחרדות. העבודה נעשית באמצעות טכניקות הרפיה, כלים לויסות עצמי ושימוש במשאבים אורגניים בשיטת 'הגוף זוכר', הפחתת חרדה בעזרת קשיבות (מיינדפולנס).

תהליך העבודה מתקיים במסגרת יחסים טיפוליים המבוססים על הגישה הפסיכודינמית בשילוב טיפול בגישה פמיניסטית, המתמקדים בהעצמת האישה והשבת הכוח לידיה.  אלה מאפשרים את בריאתן המחודשת של יכולות בסיסיות לאמון, לאוטונומיה, ליוזמה, לכשירות, לזהות ולאינטימיות.

משך זמן הטיפול יכול לנוע מפגישה בודדת ועד תהליך עבודה של כמה שנים, בהתאמה אישית לכל אישה ואישה. תדירות הפגישות נעה בין פעם לפעמיים בשבוע.

הטיפול מתאים לנשים המתמודדות עם המצבים הבאים:

  • טיפול במשברים ואירועים טראומתים: טראומה בלידהפגיעה מינית, טראומה פיזית, טראומה עקב מחלה קשה, פרידות וגירושים, טראומת ילדות ועוד.
  • חרדות כלליות או ממוקדות ופוביות: חרדה לשלמות הגוף, חרדת לידה והריון, חרדה מהתערבויות רפואיות, חרדה מיחסים אינטימים, חרדת נהיגה, חרדות חברתיות, חרדת ביצוע בנושאים מגוונים ועוד.
  • דפוסי התנהגות מעכבים: קשיים בקשרים אינטימים, בחירות שגוייות בחיים, התקפי זעם, חוסר החלטיות, חוסר ביטחון, דחינות, אכילה רגשית והתנהגותית, התמכרויות שונות ועוד.
  • חוסרי איזון פיזיולגיים עקב טראומה וחרדה: בעיות שינה, בעיות עיכול, חוסר שקט, חולשה ועייפות כרוניים, רגישות חושית מוגברת, חוסר איזון הורמונלי ועוד.
יש לך שאלות? רוצה לקבל פרטים נוספים? אשמח אם תדברי איתי 052-4711149 אפרת
>>בחזרה לדף דרך הנפש