"אין מילים יותר ברורות משפת הגוף", אלכסנדר לוואן

טיפול בפסיכותרפיה גופנית הוא טיפול רגשי, המספק תמיכה נפשית סביב משברים וקשיים בחיים ומאפשר לחוות הקלה והטבה משמעותיים; הטיפול מתאים להתמודדות עםטראומות, חרדות, דיכאון, חוסר ביטחון, קשיים ביחסים בין אישיים ובאינטימיות, חוסר ביטחון ועוד.

ייחודה של הפסיכותרפיה הגופנית הוא בהנחת יסוד אודות הקשר וההשפעות ההדדיות שבין הגוף לנפש, ובשימוש טכניקות טיפול מגוונות ממוקדות גוף בהתאם למטרות ולצרכים של כל מטופלת.

מקומו של הגוף בטיפול

במשך זמן רב התרגלנו לפיצול שבין הגוף לנפש. עם מצוקות הגוף פונים לרפואה ועם אלו של הנפש, לטיפול פסיכולוגי. פיצול זה, מקובל ומוכר ככל שיהיה, אינו אידיאלי ופעמים רבות מצליח לספק מענה חלקי בלבד למצוקות ולאתגרים הרלוונטים לחיינו כבני אדם בכלל וכנשים בפרט.

הפסיכותרפיה הגופנית, אשר מחזיקה בעקרון הכוליות של הגוף והנפש כעקרון מרכזי, שואפת לחבר בין הרבדים העמוקים של הנפש לבין אלה של הגוף ומתייחסת לגוף כאל ערוץ נוסף אל הנפש, אשר מסייע בתהליך החקירה והשינוי.

הטיפול כולל שיחה ותהליכי פירוש ומודעות הנפוצים בפסיכולוגיה, וכן שיטות ייחודיות לאבחון ולטיפול בהיבט הנפשי, דרך מופעיו הגופניים.

הערך המוסף של טיפול ממוקד גוף

ההתייחסות אל החוויה הגופנית כחלק מהמארג הטיפולי מוסיפה לו נדבך ייחודי ומקדמת את תהליך הריפוי באופן משמעותי. מפגש עם עולם הנפש שלנו דרך חוויה מונכחת גוף לוקח אתנו מ"לדבר על הדברים" אל עבר "לחוות את הדברים", באופן המאפשר התנסות ולמידה שנוגעת ומהדהדת עמוק יותר פנימה. כך, נפתחת גישה לרבדים נפשיים עמוקים ומורכבים שאינם נגישים בחשיבה קוגניטיבית ומילולית, ואפשרויות חדשות לעיבוד תכנים.

הגוף נתפס כמקור אוהד ואינטליגנטי, וההתייחסות אל מופעיו –  כאבים, מחלות או תחושות גופניות שונות – היא כאל דיאלוג וקשר שהגוף מנסה ליצור איתנו על מנת לאותת ולספר לנו על האופן שבו אנו חיים, על הסכסוכים הפנימיים והחיצוניים בחיינו, על צרכינו המשתנים, על הרגשות והנפש שלנו.

התהליך הטיפולי:

התהליך הטיפולי מתחיל במפגש היכרות הדדית, בו את משתפת בנושאים שהביאו אותך לטיפול ומתוודעת אל הגישה הטיפולית.
במהלך 2-3 פגישות ראשונות, אנו מגדירות יחד מטרות מרכזיות לטיפול. מטרות אלה יהוו מתווה כללי לטיפול, לצד מרחב לעיבודם של נושאים מזדמנים.
מעת לעת מתקיימת הערכה הדדית של המצב וכוונון להמשך הדרך.
תהליך הטיפול יכול להיות קצר טווח הנע בין 8-12 פגישות או ארוך טווח לתקופה של חצי שנה ויותר.
סיום הטיפול הינו בדרך כלל עם השגת המטרות הטיפוליות ובהתאם לרצונך.
הפגישות מתקיימות על פי רוב אחת לשבוע.

בארגז הכלים:

שיחה ודיאלוג – הבסיס לטיפול הינו שיחה. חלקו הוורבלי של הטיפול עוסק בשיח סביב התכנים אותם את מביאה מחייך ומהסיפור שלך, בהתבוננות מודעת בתכנים המעסיקים אותך ובחינתם על רקע העבר ומערכת האמונות והרגשות שהתעצבה ונוכחת בחייך.

הנכחה והקשבה לגוף – שימוש במיומנויות של התמקדות בתחושות גוף ותשומת לב גופנית שבעיקרה קשיבות (mindfulness), המעמיקים את המודעות לעצמנו כגוף, מטפחים את הקשר בין מימדי הגוף-נפש ומיצרים תנועה מחברת.

מגע – בעת הצורך משלב הטיפול מגע מתוך דיאלוג רגיש, לצורך הגברת המודעות לתחושות ותהליכי הגוף, הרחבת הנוכחות, אמצעי לחקירה וביסוס קשר ואמון, מקור לנחמה והשתתפות, חיזוק גבולות ותפיסת עצמי, הנגשת תוכן, חיזוק ואיזון הגוף-נפש והגמשת דפוסי התארגנויות רגשיות וגופניות.

נשימה, מדיטציה ודמיון מונחה – טכניקות נשימה ומדיטציה שמטרתם התבוננות, שחרור וגישה לתכנים המותנים בתודעה שלנו ולתכנים המצויים בלא מודע, כמו כן יצירת חוויות חדשות עבור האורגניזם.

כלים הבעתיים ועבודה עם יצוגים- בטיפול נעשה שימוש בכלים מעולם האמנות כמו שימוש בקול, תנועה, ציור חופשי,מנדלות, פלסטלינה, משחקי תפקידים, כתיבה חופשית ועוד.

למי זה מתאים?

ישנו מגוון רחב מאוד של נושאים להם הטיפול יכול לסייע. מרבית הפונות לטיפול זה חוות מצוקות הבאות לידי ביטוי ברבדים הגופני והנפשי גם יחד:  בעיות עיכול וחרדות, קשיי פריון ודיכאון, אנמיה וחולשה לצד תחושת תקיעות ועוד.

כמו כן, יתאים הטיפול לנשים שמעוניינות להעמיק ולרפא את הקשר שלהן עם גופן ותפיסת הגוף שלהן, ולנשים סביב תקופות שלשינויים או אתגרים גופניים המייצרים קושי רגשי כמו תקופת ההריוןאי פריון, התמודדות עם מחלה ועוד.

יש לך שאלות? רוצה לקבל פרטים נוספים? אשמח אם תדברי איתי 052-4711149 אפרת

>> בחזרה לדף דרך הנפש