"מקור החוכמה הוא כל מה שעומד לקרות לנו היום, כל מה שקורה לנו ממש ברגע זה." ~ כשהדברים מתפרקים, פמה צ'ודרון.
מרבית הנשים הפונות אלי לקבלת תמיכה מגיעות על רקע קושי או משבר הנובע מהיותן במעבר חיים: תקופות של שינויים אורגניים, כפי שקורה במעבר מגיל ההתבגרות אל עבר הנשיות, סביב חוויות ההריון והלידה ובגיל המעבר;
שינויים, מבחירה או שלא, באורח החיים: פרידות ממערכות יחסים, מעברי אזור מגורים, שינויים בקרירה והפסקת עבודה וכמובן, תהליכים הקשורים בקשיי פריון, אובדן, טראומהוהתמודדות עם מחלה.

כאשר אנו נמצאות במעבר חיים ולעיתים קרובות באתגר ובקושי הנובע ממנו, אנו מוזמנות להתבונן, להכיר מקרוב, להתיידד וגם לברוא משהו חדש מתוך מה שקורה לנו. אנו מוזמנות לצמוח בזכות הקושי ולא רק להתגבר ולהתמודד אתו, ולהכיר באפשרות שאירוע זה בחיינו מהווה גורם שבכוחו לקחת אותנו אל עבר הזדמנויות חדשות.

ממעבר למשבר

אני שומעת הרבה מנשים את המשפט: "אני לא טובה במעברים…" ואכן, לחלקנו יכולת הסתגלות טובה יותר מלאחרות אבל בכללי, מעברים הם דבר מורכב ומאתגר.
ממש כשם שלידה נתפסת כהרבה דברים, אך לעולם לא כדבר קל, האתגר הגלום במעבר, המתבטא בתנועה של מוות ולידה מחדש סמליים ונפשיים, הוא דבר ידוע ואוניברסלי. תנועה זו באה לידי ביטוי בשינוי מהותי, פנימי ופסיכולוגי ולא אחת מאתגרת את יכולת ההסתגלות שלנו ואת גמישותנו הטבעית. אתגרים של מעברי חיים מפגישים אותנו עם קושי מתבקש, הקשור ביכולת שלנו להיפרד ולהתאבל על הישן, בהסכמתנו להרפות את ההחזקות שלנו על מהלכי הדברים, ובסבילות שלנו לשהות באיזורים ומחוזות נפשיים לא מגובשים ומוגדרים.

אתגרים אלו מועצמים כאשר אנו עומדות מול מעברי חיים פתאומיים, גדולים ומהירים או כאלה שלא מתנהלים כפי שציפינו, אשר פעמים רבות מותירים אותנו חסרות אונים ומבולבלות.

ליווי, חניכה ושותפות במסע

בליבו של הליווי ניצבת הכרה בפוטנציאל הגלום בשינוי או במשבר, של התעוררות, צמיחה וטרנספורמציה בתחומי החיים השונים; הכרה בפוטנציאל החיובי של המשבר לגלות הזדמנויות חדשות, לשיפור במערכות יחסים ולהגיע לתחושה של העצמה והערכה רבה לחיים.

בפועל, כאשר אני מלווה אישה במעבר חיים, הרבה יותר מהגדרת התפקיד הטיפולי שבא לכאורה ל"תקן" בעיה כלשהי, מתקיים קשר של חניכה ושותפות במסע. יחד, אנו מתמקדות בחיזוק הכוחות הפנימיים ובעידוד תחושת העצמה, צמיחה, השתנות והתפתחות בעקבות המעבר, ולא דווקא בטיפול בתסמיני הדחק השליליים. מקומי בתהליך הוא כשל מעין דולה, התומכת ברמה הגופנית, הנפשית והרוחנית בלידתה מחדש של האישה את עצמה.

אני מסייעת לאישה לזהות את תהליך המעבר על שלביו השונים ובכך מעודדת את יכולתה להתמסר לתהליך. אני מהווה אוזן קשבת ושוהה אתה בנוכחות בחבלי הלידה ובמקומות היותר כואבים שהתהליך מעיר. אני עדה לתהליך אותו היא עוברת, עוזרת לה לזהות את השערים השונים ומסייעת לה לזהות את כוחותיה, אלה המוכרים לה וגם חדשים ומפתיעים.

יש לך שאלות? רוצה לקבל פרטים נוספים? אשמח אם תדברי איתי 052-4711149 אפרת