סיום הריון בטרם עת הוא תהליך קשה ומורכב, ולעיתים קרובות גם טראומתי – בין אם ההריון רצוי ובין אם לאו, בין אם האבדן מתרחש בשבועות מוקדמים או מתקדמים, וכמובן – במקרים של אבדן לקראת הלידה או במהלכה.

ההתמודדות עם אירוע חיים מצער זה, כוללת תהליך משמעותי של אבל המותיר אותנו עם חלל ריק ולחץ נפשי קיצוני ונוטה להשאיר חותם משמעותי על גופנו ועל נפשנו.

למה לצפות לאחר אבדן הריון?

לתהליך האבל קצב וחיים משל עצמו; בכל דרך בה תבחרי להתמודד עם אבדן הריון, תמצאי עצמך פוגשת בתחושות המורכבות הנוגעות לחוויה.

התחושות המלוות את חווית האובדן באות לידי ביטוי בשני רבדים:

הרובד האחד כולל התמודדות עם האבל, המלווה פעמים רבות בתחושת ריקנות, דיכאון ורפיון.

אובדן הריון ולידה שקטה הם חוויות טראגיות לאישה, לבן זוגה ולסביבתה הקרובה.
החיים הצפויים המתחלפים במוות, כמעט בלתי ניתנים לתפיסה ברמה הרגשית ומציפים אותנו בתחושה של כאב וחסר.
נשים רבות חוות תחושה של אובדן משמעות וחוסר טעם בדברים אשר בעבר היו מהנים ומשמעותיים. לכך מתלווה קושי בתפקוד: ופעולות יום יומיות, שבעבר היו קלות ופשוטות לביצוע, דורשות מאמץ רב. לצד קשיים אלו מופיעים פעמים רבות רגשות מורכבים של אשמה, בושה, ספקות, כעס, זעם והלקאה עצמית במסגרת החיפוש אחר ה”אשם” במה שקרה.

הרובד השני כולל התמודדות עם חרדות ופחדים ותגובה טראומתית לאירוע.

במקרים בהם האובדן לא נבע מבחירה וקרה באופן בלתי צפוי, הוא עשוי לפגום בתחושת הביטחון הבסיסית שלנו בחיים ובגופנו, ולהותיר אותנו בלחץ פסיכולוגי המשתק מצד אחד ומציף מהצד השני. מפחדים וחרדות הנוגעים ליכולת להרות בשנית עשויים לצוף ולהציף. מנגד, הריון נוסף ללא עיבוד מספק של החוויה, עלול להיות רווי בפחדים, חששות וחרדות.

אודות הליווי והטיפול האישי

נשים רבות בוחרות להתעלם מן התחושות הקשות המלוות אבדן הריון או להדחיקן, ולחזור במהרה לשגרה ולפעילות, מתוך חשש שהתייחסות לתחושות אלה תעצים את הקושי.עם זאת, פעמים רבות התכנים המורכבים מוצאים בכל זאת את דרכם לחיינו, חרף רצוננו. 

אמונתי היא כי הרשות הפנימית שאנו מעניקות לעצמנו לכאוב ולהתאבל היא דווקא הדרך היעילה ביותר שאנו יכולות להתמודד ואפילו לצמוח ולהתפתח מתוך החוויה.

נסיוני מלמד אותי שפעמים רבות המענה שהסביבה הקרובה יכול לתת לנו איננו מספק. ואני מאמינה כי אף אישה לא צריכה לעבור לבדה את הקושי הזה.

טיפול רגשי וליווי סביב חווית האבדן הוא טיפול ממוקד העומד בפני עצמו, או חלק מטיפול המסייע להתמודדות עם  קשיי פריון. הוא משלב עקרונות וכלים של פסיכותרפיה גופנית התיחסותית עם טיפול בטראומה ובחרדה לפי הצורך.

אורנת – אישה שליווי לאחר לידה שקטה מספרת:

שום דבר ממה שעברתי בחיים לא הכין אותי למה שהבנתי שקורה לי חצי שנה אחרי שנפסק לי ההריון בשבוע 32. שום רגש שחוויתי לא היה דומה לזה ושום יכולת שהייתה לי לא הייתה מספיק טובה כדי לעזור לי להתמודד עם הדבר הנורא הזה.
הדבר הנורא מכל היה המבטים של כולם אחרי, בשכונה, במכולת, לחזור לעבודה ולהסביר מה קרה. כולם ממש משתדלים שלא להסתכל על הבטן אבל לא ממש מצליחים.

למזלי פגשתי אותך, כי זה שהיית איתי שם והיית שם עבורי היה ממש חבל הצלה.
לא היה הרבה מה לעשות, או מה לתקן ובכל זאת עזרת לי לתקן אותי ואת מה שנשבר בי. גם גיא בדרך עקיפה היה בטיפול וגם הוא נרפא. שנינו ביחד.
היום אני אמא, אחרי ההריון השני, שבזכותך היה כמעט לגמרי משוחרר מחרדות וכאב.
כל מילת תודה שאכתוב תהיה לא ממצה וחסרת חשיבות מול מה שעברת איתי. התהומות אליהן ירדת איתי, אוחזת בידי. לנצח תהי בליבי, חלק ממשפחתי ונצורה בליבי. באהבה אורנת וגיא.

אשמח להיות כאן בשבילך. למידע נוסף צרי איתי קשר אפרת 0524711149
>> בחזרה לדף בדרך להריון